بررسی دو تخته نرد خاتم کاری لوکس آرایی

بررسی دو تخته نرد خاتم کاری لوکس آرایی

گذری به هنر خاتم کاری در ایران باستان

اگر بخواهیم به طور مفصل تر به بررسی خاتم کاری بپردازیم؛، باید به چگونگی پیدایش آن در ایران نیز پی ببریم. اینکه هنر زیبای خاتم کاری چگونه به ایران و از چه زمانی وارد ایران عزیزمان شده و چگونه رواج یافته است. همانطور که می دانید اکثر مردم بر این باورند که هنر خاتم کاری یکی از هنر های شهر شیراز محسوب می شود. این موضوع درست است. دلیل آن این است که  هنر خاتم کاری در دوره دیلمان به ایران عزیزمان وارد شد و در شهر شیراز پایه گذاری گردید که در دوره ی صفویه به اوج شکوفایی خود رسید.؛ چرا که  از طرفی حکومت از هنرمندان به دلیل تجارت های بین ایران و چین و ... حمایت می کرد  و از سوی دیگر ایجاد روابط بازرگانی با کشورهای دور و نزدیک به گسترش و رواج هنر خاتم کمک شایانی کرد.

 

تعریف هنر خاتم کاری در دایره المعارف فارسی

هنر آراستن سطح اشیاء به صورتی شبیه موزائیک ، با مثلث های کوچک. طرح های گوناگون خاتم همواره به صورت اشکال منظم هندسی بوده است .این اشکال هندسی را با قراردادن مثلث های کوچک در کنار هم نقش بندی می کنند . مثلث ها را از انواع چوب ، فلز و استخوان می سازند. هرچه مثلث ها ریزتر وظریفتر باشند، خاتم مرغوب تر است .در یک طرح خاتم ، برای ساختن کوچک ترین واحد هندسی، حداقل سه مثلث و برای بزرگ ترین آن ، حداکثر چهارصد مثلث به کار می رود.

 

ویژگی های یک خاتم مرغوب و با ارزش

1. سطح کار باید صاف باشد و هیچ جای خاتم نباید جای خالی وجودد اشته باشد و با اشکال هندسی پر شده باشد.
2. مطالح به کار رفته و رنگهای به کار گرفته شده در ساخت خاتم باید یکنواخت باشند
3. پس از مدتی استفاده از اثر خاتم کاری شده ، نباید تغییر شکل یا تغییر رنگ دهد.
4. هر گونه ترمیم کاری و بتونه کاری که در سطح کار انجام شود، نباید در کار مشخص گردند.
5.  یکی از مهمترین شاخص های مرغوبیت یک اثر خاتم کاری شده، قرینه بودن تمامی گل ها و اشکال هندسی درسطح کار می باشد. باید همه ی زوایا و اضلاع اشکال هندسی نیز قرینه و منظم باشند. مثلا اگر در یک ردیف 9 عدد شش ضلعی که هر کدام از 6 مثلث تشکیل شده است، 4 عدد شش ضلعی در سمت راست پنجمین 6 ضلعی و 4 عدد شش ضلعی دیگر در سمت چپ آن قرار داشته باشد.
6. دقیق و مهندسی بودن اساس و ساختمان طرح که تمامی ابعاد با هم همسان، قرینه و یک اندازه باشند. زیرا اگر شاسی طرح دقیق نباشد، بهترین خاتم نیز بر روی آن نما و جلوه ای نخواهد داشت و کل طرح را از بین خواهد برد. به همین دلیل است که یک هنرمند خاتم ساز حتما باید یک نجار چیره دست هم باشد.
7. رنگ کاری و روکش دادن سطح کار محصول بایستی ماهرانه باشد  و فاقد هر گونه خدشه و هر عیبی باشد.
8. همانطور که در تعریف خاتم کاری نیز گفته شده، هر چه نقش ها و مثلث ها ریزتر و ظریف تر باشند، کیفیت و ارزش کار افزایش می یابد.

 حال با توجه به این ویژگی ها، تیم تخصصی لوکس آرا بر آن شده تا دو تا از محصولات پر طرفدار و پر فروش خود را که از آثار هنری خاتم کاری محسوب می شوند، مورد تحلیل و بررسی قرار دهد. دو عدد تخته نرد و شطرنج خاتم کاری شده که در ادامه به بررسی مرغوبیت آن ها خواهیم پرداخت.

 

محصول اول: تخته نرد و شطرنج خاتم کاری اصفهان، با نقاشی چهره بر روی صدف و کیف چرم  

خاتم کاری از جمله هنر هایی است که از دیرباز در ایران باستان به دست هنرمندان ایرانی رواج داشته است. آثار هنری فراوانی توسط آن ها ایجاد شده و در حال حاظر در بسیاری از مکانها از جمله خانه ها و رستوران ها و ... این آثار ارزنده از هنر خاتم کاری را می بینید. از جمله ی این آثار می تواند تحته نرد خاتم کاری با نقاشی چهره به همراه ظریف کاری های فراوان در هر قطعه از خاتم موجود در تخته نرد باشد. تخته نرد های خاتم کاری موجود در لوکس آرا نیز از این ویژگی ها برخوردار هستند که دارای طرفداران بسیاری می باشند. برای اینکه به ظرافت و دقت کار شده در ایجاد این اثر ارزنده پی ببرید، باید از برخی ویژگی خاتم کاری آشنا شوید. باید بدانید که خاتم موجود در این تخته نرد و شطرنج خاتم کاری شده، از چه نوعی بوده و از چه تکنیکی در ساخت آن استفاده شده است. 

همان طور که در تصویر مشاهده می نمایید، در حاشیه های این تخته نرد، از مثلث ها و شش ضلعی های ظریف و ریز، ساخته شده است. سطح کار براق بوده و به طور ماهرانه ای پالیش شده است. وجود کادر نارنجی چوبی رنگ، در اطراف صفحه ی شطرنج، نمای ویژه ای به تخته داده است. یکی از امتیاطات ویژه ای که این تخته نرد می گیرد، وجود نقاشی های مینیاتوری در آن است. در اطراف صفحه شطرنج و در درون آن یعنی وسط صفحه ی تخته نرد، نقاشی های چهره و مینیاتوری سبب شده تا جلوه ی زیبایی به خود بگیرند و طرفداران آن بیشتر شده و میزان فروش تخته نرد خاتم کاری، نیز افزایش یابد. 

همه ی اشکال هندسی به کار رفته در این اثر، قرینه بوده و به تخته نرد خاتم کاری شده، مرغوبیت و ارزش بیشتری داده است. 

 

همانطور که مشاهده می کنید، این تخته نرد دارای یک کیف چرمی نیز هست. بنابراین مصرف کنندگان بیشتر جذب آن خواهند شد. جدای از ظرافت به کار رفته در خلق این اثر، وجود این کیف، می تواند امتیازی باشد برای انتخاب آن. به هر حال اگر با دقت بیشتری به درون صفحه ی تخته نرد نگاهی بی اندازید، متوجه خواهید شد که تولید کننده ی این اثر علاوه بر چیرگی در نجاری و خاتم سازی، به دلیل یکدست و صاف بودن همه ی زیر ساخت کار، یک نقاش ماهر نیز هست. بنابراین این تخته نرد در بین محصولات  صنایع دستی و خاتم کاری لوکس آرا همه ی آنچه را که باید یک محصول خاتم کاری داشته باشد، در بر دارد.

 

  محصول دوم: تخته نرد و شطرنج خاتم کاری تمام خاتم

این تخته نرد و شطرنج خاتم کاری شده، از نظر های قرینه بودن، صاف و صیقلی بودن سطح کارف حاشیه های ظریف و یک دست، دارای امتیاز بالایی است. تنها تفاوتی که با تخته نرد اول دارد، این است که نقاشی مینیاتوری در آن به کار نرفته است. آن هم به دلیل این است که شاید بسیاری از سلایق در انتخاب یک اثر هنری، وجود هنر دیگر و تکنیک تلفیق نقاشی و خاتم کاری را نپسندند. بنابراین هنرمندان موجود در کارگاه های خاتم سازی، برای همه ی سلیقه ها و انتخاب ها، احترام قائل گشته اند. این اثر نیز شامل همه ی موارد مرغوبیت یک اثر خاتم کاری شده را دارد. صفحه ی تحته نرد و صفحه ی شطرنج خاتم کاری شده ی این اثر، به قدری با ظرافت و ماهرانه ساخته شده است، که افراد بیشتر محو هنر و دقت در این تخته نرد و شطرنج خاتم کاری می شوند.

این دو اثر را می توانید در بین محصولات لوکس آرا، در دسته ی خاتم کاری بیابید. همچنین لینک مستقیم دسترسی به این محصولات نیز در همین پست، قرا داده شده است. در آنجا می توانید از زوایای مختلف این دو محصول را به صورت موشکافانه، مشاهده نمایید و چنانچه سوالی در این راستا برای شما پیش آمد، از طریف اینستاگرام یا قسمت تماس با ما، با تیم پشتیبانی لوکس آرا ارتباط برقرار نمایید.

 

محصولات مرتبط با این مطلب
مشاهده ادامه لیست
تخته نرد خاتم کاری اصفهان همرا با شطرنج
تخته نرد خاتم کاری اصفهان همرا با شطرنج
630,000  تومان
تخته نرد خاتم کاری اصفهان همرا با شطرنج
تخته نرد خاتم کاری کد jenab-42
تخته نرد خاتم کاری کد jenab-42
1,750,000  تومان
تخته نرد خاتم کاری کد jenab-42
نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید