آموزش 2: طرز تهیه ی خمیر استاکو

آموزش 2: طرز تهیه ی خمیر استاکو

موارد مورد نیاز برای ساخت خمیر استاکو

1- خمیر کاغذ

2- چسب جسو

3- پودر کناف

4- آب

5- چسب کاشی

 

خمیر کاغذ چیست؟

از آسیاب کردن دستمال رولی کاغذی، کاغذ شانه تخم مرغ خمیر کاغذ به دست می آید. باید توجه داشته باشید که اصلا نباید به خمیر کاغذ آب اضافه کنید. خمیر کاغذ را می توانید در یک ظرف جداگانه درب دار نگهداری کنید و در زمان نیاز از آن استفاده نمایید. 

نکته: پنبه های موجود در پوشک و پد های بهداشتی نیز می توانند به جای خمیر کاغذ مورد استفاده قرار گیرند. مزیت آن ها این است که بسیار پودر شده هستند و کار شما را راحت تر می کنند. اما ماهیت کاعذ با شانه تخم مرغ در قوام آمدن خمیر استاکو بسیار موثر تر و بهتر است.

چسب جسو و چسب کاشی را می توانید از فروشگاه هایی که لوازم هنری و یا چسب و رنگ فروشی ها تهیه نمایید. چسب جسو در خمیر استاکو، میزان چسبندگی مناسب و متعادلی را به خمیر می دهد. چسب کاشی به خمیر استاکو تراکم داده و سبب می شود شکل دادن به خمیر بسیار راحت تر شود.

پودر کناف را می توانید از فروشگاه های مصالح ساختمانی تهیه نمایید. البته چسب کاشی را هم می توانید از مصالح ساختمانی بخرید. پودر کناف در ترکیب خمیر استاکو به آن سفتی و سافی به خصوصی می بخشد و سبب می شود کار اجرا شده ی شما سخت تر و صاف تر گردد.

 

مراحل تهیه خمیر استاکو

مرحله اول:

ابتدا یک پیمانه خمیر کاغذ را با یک و نیم پیمانه پودر کناف ترکیب کنید. اگر برای اولین بار است می توانید ابتدا به میزان 2 تا 3 قاشق غذا خوری خمیر کاغذ را با 3 تا 4 قاشق غذا خوری پودر کناف را با استفاده از کاردک یا قاشق مخلوط نمایید. 

 

مرحله دوم:

سپس به اندازه نیم پیمانه آب اضافه کرده و خوب مواد را با یکدیگر مخلوط نمایید. (3 قاشق غذا خوری اگر از مقادیر دومی که در مرحله بل گفتم استفاده کرده اید)

 

مرحله سوم:

پس از آن باید یک خمیر که اندکی پفکی است و حالت متراکمی هم دارد حاصل شود که به خوبی به کاردک نمی چسبد. باید در این مرحله به آن چسب جسو اضافه شود. به میزان نیم پیمانه برای مقادیر اول و به میزان یک قاشق غذاخوری پر، برای مقادیر دوم چسب جسو را به مخلوط به دست آمده اضافه نمایید. سپس خوب با هم با استفاده از کاردک مخلوط کنید.

همانطور که در فیلم فوق مشاهده می کنید، خمیر چسبندگی لازم را نداشته و به کاردک نمی چسبد. بنا براین چسب جسو را اضافه می کنیم.

 

 

مرحله چهارم:

باید اطمینان پیدا کنید که میزان مترکم بودن و پفکی بودن خمیرتان به یک اندازه است. اگر میزان چسبندگی بالایی هم داشته باشد، ینی به خمیر استاکو مورد نظر و کارآمد رسیده اید. اگر خمیرتان شل بود باید به آن به اندازه ای پورد کناف یا چسب کاشی اضافه نمایید تا به تراکم قابل قبول برسد. یا اگر خمیر سفت باشد به آن اندکی آب و چسب جسو اضافه نمایید.

 

 

 

 

نکات مهم:

خمیر به دست آمده را باید در یک مشما قرار داده تا هوا به آن نرسد و درون ظرف در بسته در جای خنک نگهداری کنید. اگر روی خمیر باز باشد به مدت 4 ساعت قابل استفاده خواهد بود و پس از آن خشک و غیر قابل استفاده می شود.

اگر میزان پودر کناف زیاد باشد، خمیر خیلی زود تر از حد معمول خشک و سفت خواهد شد.

خمیر استاکو زمانی که با رنگ های اکرلیک مخلوط می شود اندکی شل می شود و با کاردک بلند نمی شود. در این موقعیت باید به اندازه نصف قاشق چسب کاششی با آن مخلوط نمایید. همچنین می توانید از پودر کناف نیز استفاده کنید. اما چسب کاشی بهتر است.

خمیر های آماده هم در بازار وجود دارند که می توانید آن ها را تهیه کنید. برای خرید خمیر استاکو از لوکس آرا می توانید از بخش متریال نقاشی مجسمه ای یا تکنیک اسکالیپچر خمیر استاکو را تهیه نمایید. مانند خمیر استاکو ویونا که توسط خانم فتحی ساخته شده و به فروش می رسند. کیفیت بسیار بالایی داشته و بسیار سازگار برای ایجاد انواع سطوح دکوراتیو و گلبرگ ها می باشد.

اگر نمی دانید خمیر استاکو چیشت می توانید به آموزش 1 معرفی خمیر استاکو سری بزنید. اگر هم قصد دارید سریعا نقاشی مجسمه ای را بیاموزید می توانید پکیج آموزش نقاشی مجسمه ای یا اسکالیپچر خانم فتحی را از لوکس آرا خریداری نمایید.

محصولات مرتبط با این مطلب
مشاهده ادامه لیست
ساعت خاتم کاری با نقاشی برجسته ی گل و مرغ کد jenab-10
ساعت خاتم کاری با نقاشی برجسته ی گل و مرغ کد jenab-10
رایگان
ساعت خاتم کاری با نقاشی برجسته ی گل و مرغ کد jenab-10
ساعت خاتم کاری با نقاشی برجسته ی گل و مرغ کد jenab-12
ساعت خاتم کاری با نقاشی برجسته ی گل و مرغ کد jenab-12
رایگان
ساعت خاتم کاری با نقاشی برجسته ی گل و مرغ کد jenab-12
پک آموزشی نقاشی مجسمه ای از مبتدی تا پیشرفته
پک آموزشی نقاشی مجسمه ای از مبتدی تا پیشرفته
230,000  تومان
پک آموزشی نقاشی مجسمه ای از مبتدی تا پیشرفته
خمیر استاکو ویونا
خمیر استاکو ویونا
31,000  تومان
خمیر استاکو ویونا
نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید